Self Study Material

  • We provide Self Study Material covering complete syllabus of the Recruitment exams conducted in Punjab.
    Call 9872 380 199
    Free Postage anywhere in India!!

 

Punjab Food Inspector Sample Paper – Maths

Nov 16

Study Material for Food Inspector Exam

You may find some Sample Questions for Food and Supply Inspector Punjab Recruitment test. If you like them, you should buy our Books for Food Inspector Test.

The notification and advertisement for PUNSUP Food Inspector posts is now out.

The answers to the questions have been marked in bold.

1. In an exam, the average was found to be 50 marks. After detecting computer errors, the marks of 100 candidates had to be changed from 90 to 60 each and the average came down to 45. The total number of candidates who took the exam was

(a) 600

(b) 700

(c) 500

(d) 400

(e) 300

 

2. A, B, & C enter into a partnership with investments in the ratio 3:4:9. If at the end of the year, B’s share of profit is Rs. 6175, what is the total profit?

(a) Rs. 24300

(b) Rs. 24600

(c) Rs. 24700

(d) Rs. 24100

(e) Rs. 27400

 

3. 183 – 173 – 43 = ?

(a) 875

(b) 865

(c) 855

(d) 845

(e) 885

 

4. I mix two varieties of tea costing Rs. 18 @ kg and Rs. 25 @ kg in a certain ratio. I sell the mixture at Rs. 30.80 @ kg making a profit of 40%. What is the ratio of mixing the two varieties?

(a) 4:3

(b) 3:4

(c) 4:7

(d) 3:7

(e) 7:3

 

5. 399.98 2 = ?

(1) 160000

(2) 159999

(3) 1600

(4) 1599

(5) 16000

 

6. The cost of 13 kgs. of sugar is Rs. 195. The cost of 17 kgs. of rice is Rs. 544 and the cost of 21 kgs. of wheat is Rs. 336. What is the total cost of 21 kgs. of sugar, 26 kgs. of rice and 19 kgs. of wheat?

(a) Rs. 1,461

(b) Rs. 1,306

(c) Rs. 1,500

(d) Rs. 1,636

(e) None of these

 

7. If the value of 16a +16b =672, what is the average of a+b?

(a) 44

(b) 21

(c) 24

(d) 42

(e) None of these

 

8. If an amount of Rs. 1,23,098 is distributed equally amongst 61 persons. How much amount would each person get?

(a) Rs. 2,018

(b) Rs. 2,108

(c) Rs. 2,258

(d) Rs. 2388

(e) None of these

 

9. A canteen required 13 dozen bananas per day. How many bananas will it require for 9 weeks?

(a) 728

(b) 9828

(c) 1404

(d) 9882

(e) None of these

 

10. Ms. Neelam deposits an amount of Rs. 16,420 and obtained Rs. 25,451 at the end of 5 years. What was the rate of interest per year?

(a) 10.5

(b) 13

(c) 12.5

(d) 11

(e) None of these

 

Call 9872 380 199

Coaching Classes in Chandigarh

6 Comments

Add your comment

  1. jassi
    Nov 21 at 10:09

    9th ques. da ans. 9828 ni aaywga?

  2. Nishant
    Nov 21 at 13:29

    pls provide the complete answer of respective qwestion.

  3. lolz
    Dec 11 at 17:55

    10. Ms. Neelam deposits an amount of Rs. 16,420 and obtained Rs. 25,451 at the end of 5 years. What was the rate of interest per year?
    (a) 10.5
    (b) 13
    (c) 12.5
    (d) 11
    (e) None of these

    Ans: 11

  4. lolz
    Dec 11 at 17:55

    9. A canteen required 13 dozen bananas per day. How many bananas will it require for 9 weeks?
    (a) 728
    (b) 9828
    (c) 1404
    (d) 9882
    (e) None of these

    Ans: 9828

  5. lolz
    Dec 11 at 18:00

    5. 399.98 2 = ?
    (1) 160000
    (2) 159999
    (3) 1600
    (4) 1599
    (5) 16000

    Ans : 159999

  6. resham
    Dec 13 at 10:35

    5 or 8 no. que.ka answer galat hai,,,8 no. ka 2018 aayega..

Post a comment

 

Classes @Chandigarh

  • We provide complete coaching for Food Inspector Exams
    Duration: 45 Days
    Timing: 2 Hours a Day (Mon-Sat)
    Call 9872 380 199
    Get free study material with classes